İsale ne iyi gelir ?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

İshal veya sulu dışkı, bir tatil veya özel olay gibi en kötü zamanlarda utanç verici olabilir. Ancak ishal genellikle iki ila üç gün içinde kendi kendine iyileşirken, birkaç çare daha sıkı dışkının daha hızlı desteklenmesine yardımcı olabilir.

Tipik olarak ishale neden olan şeylerin ve önleme ipuçlarının yanı sıra hızlı etkili beş yöntemi öğrenmek için okumaya devam edin.

1. İshal önleyici ilaçlar

Bazı insanlar ishali hafif bir rahatsızlıktan başka bir şey olarak görmez ve özellikle bazı nöbetler 24 saatten az sürdüğü için seyrini sürdürmesine izin verir.

Dehidrasyonu önlemek için eve veya banyoya yakın durabilir ve sıvı ve elektrolit yükleyebilirsiniz .

Ama ya evde kalamazsan?

Bu durumda, ishal önleyici bir ilaç almak, ilk dozdan sonra gevşek dışkıyı azaltabilir veya tamamen ortadan kaldırabilir. Sırasıyla loperamid ve bizmut subsalisilat bileşenlerine sahip olan Imodium veya Pepto-Bismol gibi ürünleri doktorunuza ve eczacınıza danışıp alabilirsiniz.

Imodium’daki aktif bileşen, sıvının bağırsaklardaki hareketini yavaşlattığı için hızla çalışır. Bu, normal bağırsak işlevini hızla geri yükleyebilir. Pepto-Bismol ise bağırsaklarınızda ishale neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur.

2. Pirinç suyu

Pirinç suyu ishal için başka bir hızlı ve etkili çare. 1 bardak pirinci ve 2 bardak suyu yaklaşık 10 dakika veya su bulanıklaşana kadar kaynatın.

Pirinci süzün ve suyu tüketim için saklayın. Pirinç suyu vücudunuza sadece su kaybını önlemek için sıvı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ishal süresini de azaltabilir. Pirinç suyunun sindirim sisteminde bağlayıcı bir etkisi vardır, bu da daha sıkı, daha hacimli dışkılara neden olur.

3. Probiyotikler

Bir çıkarak probiyotik takviyesi veya probiyotik gıdalar yeme yoğurt bazı markalar gibi aynı zamanda ishal durabilir.

Bazen ishal, bağırsaktaki bakteri dengesizliğinden kaynaklanır. Probiyotikler, daha yüksek düzeyde iyi bakteri sağlayarak dengeyi yeniden sağlamaya yardımcı olur. Bu, normal bağırsak fonksiyonunu destekleyebilir ve ishalin süresini kısaltabilir.

4. Antibiyotikler

Bakteri veya parazit kaynaklı ishal antibiyotiğe ihtiyaç duyabilir. Bu durumda, genellikle seyahat sırasında kontamine yiyecek veya suyla temas ettikten sonra ishal meydana gelebilir.

Viral enfeksiyonlar ishale neden olduğunda antibiyotiklerin etkisiz olduğunu unutmayın. Bu tür ishal seyrini sürdürmelidir.

5. Diyet

Diyet, ishali de hızlı bir şekilde rahatlatabilir. Bunun için Muz, pirinç, elma püresi ve tost tüketebilirsiniz. Bu yiyeceklerin yumuşak doğası ve nişastalı, düşük lifli yiyecekler olması nedeniyle etkilidir.

Bu yiyecekler, dışkıyı daha hacimli hale getirmek için sindirim sisteminde bağlayıcı bir etkiye sahiptir. Yumuşak oldukları için midenizi tahriş etme veya ishali kötüleştirme olasılıkları daha düşüktür.

Bu öğelerin yanı sıra, tuzlu kraker (benzer şekilde hafif), açık et suyu ve patates de yiyebilirsiniz.

Genellikle ishale ne sebep olur?

İshalin nedenini anlamak, gelecekteki krizlerden kaçınmanıza yardımcı olabilir. Yaygın nedenler şunları içerir:

Mide virüsü

Viral gastroenterit (mide nezlesi) ishalin bir nedenidir. Sulu dışkıların yanı sıra sahip olabilirsiniz:

  • Karın ağrısı
  • Mide bulantısı
  • Kusma düşük dereceli ateş

Bu virüsler arasında , kontamine yiyecekleri yedikten veya içtikten sonra veya enfekte bir kişiyle kişisel eşyaları paylaştıktan sonra gelişebilen norovirüs ve rotavirüs bulunur .

İlaç tedavisi

Bazı ilaçlara duyarlılık da ishal nöbetlerini tetikleyebilir. Bu, antibiyotik , ağrı kesiciler veya kanserle mücadele ilaçları aldıktan sonra olabilir .

Gıda kaynaklı hastalık

Gıda zehirlenmesi olarak da adlandırılan bakteri, parazit veya toksinlerle kirlenmiş yiyecekleri yerseniz ishal gelişebilir. Gıda kaynaklı hastalıklar, aşağıdaki bakterilerin neden olduğu hastalıkları içerebilir:

Salmonella
E. coli
Listeria monocytogenes
Clostridium botulinum (botulizm)
Gıda alerjisi veya hassasiyeti

Eğer konum laktoz intoleransı , ishal süt ürünleri yedikten sonra gelişebilir. Bunlara süt, peynir, dondurma ve yoğurt dahildir.

Yiyecek alerjisine veya hassasiyetine sahip olmak da ishali tetikleyebilir. Örneğin, glüten içeren yiyecekler (buğday, makarna veya çavdar) yedikten sonra ishal olabilir .

Yapay tatlandırıcılar

Bu ishalin daha az bilinen bir nedenidir. Ancak yapay tatlandırıcılara duyarlıysanız , bu tatlandırıcıları içeren yiyecekleri veya içecekleri yedikten sonra bir miktar ishal olabilir. Yapay tatlandırıcılar diyet içeceklerinde, şekersiz ürünlerde, sakızlarda ve hatta bazı şekerlerde bulunur.

Sindirim problemleri

İshal bazen sindirim bozukluklarının bir belirtisidir. Crohn hastalığı veya ülseratif kolit teşhisi konulursa, sık sık gevşek dışkı nöbetleri yaşayabilirsiniz . Ayrıca, irritabl bağırsak sendromu , değişen ishal ve kabızlık nöbetlerine neden olabilir.

İshali önlemek için ipuçları

Bir virüs veya bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu ishal bulaşıcıdır. Kendinizi şu şekilde koruyabilirsiniz:

Ellerini sık sık yıkamak
Hasta insanlardan kaçınmak
Yaygın olarak dokunulan yüzeylerin dezenfekte edilmesi
Kişisel eşyaları paylaşmamak

Yeni bir ilaca başladıktan sonra ishaliniz varsa, doktorunuza alternatif bir ilaç veya muhtemelen dozajınızı düşürmesini isteyin.

Hazırlamadan önce iyice yemek pişirerek ve meyve ve sebzeleri yıkayarak da kendinizi koruyabilirsiniz. Ayrıca, ellerinizi yıkamanın doğru yolunu bildiğinizden emin olun.

Ilık sabunlu su kullanın ve ellerinizi en az 20 saniye yıkayın. Su yoksa alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.

Olası gıda alerjilerini veya hassasiyetlerini belirlemek için bir yiyecek günlüğü tutun ve birkaç hafta boyunca yediğiniz her şeyi yazın. İshal olduğunuz günleri not edin.

Bir yemek günlüğü tutmak, laktoz intoleransınız veya glüten duyarlılığınız olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. Daha sonra bir eliminasyon diyeti deneyebilirsiniz . Şüpheli sorunlu yiyecekleri diyetinizden çıkarın ve belirtilerinizin düzelip düzelmediğini görün.

Sindirim bozukluğu için, mevcut tedavinizin işe yaramadığını düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun. İlacınızı ayarlamanız gerekebilir.

Ne Zaman Doktora Gidilir?

Üç günden uzun süren ishal için veya dehidratasyon belirtileri gösteriyorsan bir doktora görün . Bu, aşırı susama, az idrara çıkma ve baş dönmesini içerebilir.

Ayrıca, varsa bir doktora görünmelisiniz:

102 ° F’nin (38,9 ° C) üzerinde ateş
Kanlı veya siyah dışkı
Karın ağrısı

Notlar;

İshal 24 saat içinde gelip gidebilir. Ya da günlerce sürebilir ve planlarınızı bozabilir. Ancak ilaçlar, düşük lifli yiyecekler ve sindirim sisteminizi tahriş eden süt ürünleri veya yapay tatlandırıcılar gibi yiyeceklerden kaçınmak arasında semptomları hızla giderebilir ve ishal olmayan günlerin tadını çıkarabilirsiniz.

Bilimsel Kaynaklar;

İshal yönetimi ve tedavisi. (2016)
Mayo Clinic Çalışanları. (2019). İshal
Annenin tavsiyesi, ishal tedavisi için hala en iyisidir. (2014)
Pietsching B, vd. (1992). Akut ishal hastalıkları  

 

Hipertansiyon ( Yüksek Kan Basıncı ) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Boğaz Ağrısına Neler İyi Gelir?

Paylaş.

yazar hakkında