Etil Alkol

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Etil alkol, tahıl alkolü olarak da adlandırılan etanol, berrak, renksiz bir sıvıdır ve bira, şarap veya brendi gibi alkollü içeceklerin temel bileşenidir. Suda ve diğer organik bileşiklerde kolaylıkla çözünebildiği için etanol, kişisel bakım ve güzellik ürünlerinden boya ve verniklere ve yakıta kadar bir dizi üründe de bir bileşendir.

Etil Alkol (Etanol) nedir?

Etil Alkol, bitki fermantasyonunun doğal bir yan ürünüdür ve ayrıca etilenin hidrasyonu yoluyla da üretilebilir. Genellikle şeker kamışı ve mısırdan üretilen etil alkolün üretiminde farklı bitkiler de kullanılabilir.

Kullanımlar ve Faydalar

Kişisel Bakım ürünleri

Etil Alkol, birçok kozmetik ve güzellik ürününde ortak bir bileşendir . Cildin temizlenmesine yardımcı olmak, losyonlarda koruyucu olmak ve losyon bileşenlerinin ayrılmamasını sağlamak için büzücü görevi görür ve saç spreyinin saça yapışmasına yardımcı olur.

Etil Alkol, bakteriler, mantarlar ve virüsler gibi mikroorganizmaları öldürmede etkili olduğundan, birçok el dezenfektanında ortak bir bileşendir. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) , sabun ve suyun bulunmadığı durumlarda el dezenfektanlarının kullanılmasını önermektedir . El hijyeni uygulamak da COVID-19’un yayılmasını durdurmaya yardımcı olmanın önemli bir parçasıdır . El dezenfektanları veya alkol bazlı el losyonları (ABHR) kullanmak , COVID-19’a neden olan koronavirüs türü olan SARS-CoV-2’yi etkisiz hale getirmeye yardımcı olabilir .

Ev ürünleri

Etil Alkol, su ve birçok organik bileşikle kolayca karışır ve boyalar, cilalar ve verniklerin yanı sıra kişisel bakım ve ev temizlik ürünlerinde kullanım için etkili bir çözücüdür . Temizlik ürünlerine katkı maddesi olarak etanol de koruyucu olarak kullanılır çünkü tüketiciler için tehlike oluşturabilecek organizmaları yok etmede etkilidir.

Gıda katkı maddeleri

Bir gıda katkı maddesi olarak etanol, gıda boyasının eşit şekilde dağıtılmasına yardımcı olabilir ve ayrıca gıda özlerinin lezzetini artırabilir. Örneğin, yaygın bir gıda aroması olan vanilya özü, vanilya çekirdeklerinin bir etanol ve su çözeltisinde işlenmesi ve işlenmesiyle yapılır. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), vanilyanın yalnızca alkol veya etanol bazlı olduğunda “özüt” olarak adlandırılmasına izin verir.

Yakıt

ABD benzininin yüzde 97’sinden fazlası , yakıtı oksijenlendirmek ve hava kirliliğini azaltmak için tipik olarak yüzde 10 etanol ve yüzde 90 benzinden oluşan E10 adlı bir karışımda etanol içerir. ABD Enerji Bakanlığı’na göre etanol, benzinden daha yüksek oktan sayısına sahiptir ve birinci sınıf harmanlama özellikleri sağlar . Minimum oktan sayısı gereksinimleri, motor vuruntusunu önler ve sürülebilirliği korur.

Güvenlik Bilgisi

Etanol son derece yanıcıdır ve açık alevlerin yakınında kullanılmamalıdır. CDC’ye göre etil alkol solunması öksürük veya baş ağrısına neden olabilir.

Etil Alkol Güvenliği

Kişisel bakım veya temizlik ürünlerinden saf etanol içilmesini caydırmak için, genellikle acı tatlandırıcı gibi bir “denatürant” eklenir. Denatürantlar alkolü insan tüketimi için uygunsuz hale getirir, ancak maddenin diğer özelliklerini değiştirmez.

Sorular Cevaplar

Etil Alkol Molekül

Etil Alkol’ü yiyecekler nelerdir?

Alkollü dolgulu markalı meyveler ve şekerlemeler , etanol içeren yiyeceklere örnektir . Erikli puding ve meyveli kek gibi diğer gıda ürünleri, aroma ve koruma için damıtılmış damlalar kullanılırsa etil alkol içerebilir.

Nerede kullanır?

Etil alkol, örneğin şarap, bira ve likör gibi alkollü içeceklerin yapımında kullanılır. Etil alkol de çözücü olarak kullanılabilir .

Nasıl yapılır?

Amerika Birleşik Devletleri’nde etanol esas olarak mısır tanesinde nişastanın fermantasyonundan üretilir. Yakıt endüstrisinde, biorefineries tahılları, içecek ve yiyecek atığını, selülozik biyokütleyi ve diğer hammaddeleri yüksek oktanlı etanole dönüştürmek için en son teknolojileri kullanır.

Neden gargaranın bir bileşenidir?

Diğer bileşenleri çözmek ve mentol, okaliptol ve timol gibi önemli aktif bileşenlerin plağa nüfuz etmesine yardımcı olmak için gargaraya alkol eklenir.

Neden öksürük şurubumun bir bileşenidir?

Pek çok öksürük ve soğuk sıvı ve diğer OTC (reçetesiz) ürünler bir miktar alkol içerir. Formülasyonda alkol, aktif bileşenlerin çözülmesine veya ürünün korunmasına yardımcı olur.

Kolera

İsale ne iyi gelir ?

 

 

Paylaş.

yazar hakkında

1 Yorum

  1. Pingback: Kolera - Health-W