Dondurma Sağlıklı mı? Besin Değerleri ve Daha Fazlası

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dondurma, kremsi, soğuk ve tatlı olduğu için nefis bir yiyecek olabilir. Bununla birlikte, birçok şekerli ikram gibi, kalori, şeker ve yağ ile doludur. Doğal olarak, bu tatlının olası dezavantajlarını ve sağlıklı bir diyete dahil edip edemeyeceğinizi merak edebilirsiniz.

Bu makale size dondurma hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyor.

Dondurmanın İçinde Neler Var

Dondurma markaya, lezzete ve türüne göre değişir. Normal 1/2 fincanlık (65–92 gram) vanilyalı dondurma çeşidindeki besin maddelerini vurgulamaktadır ( 1, 2, 3, 4 ) .

Kalori: 140
Toplam yağ: 7 gram
Kolesterol: 30 mg
Protein: 2 gram
Toplam karbonhidrat: 17 gram
Şeker: 14 gram

Çoğu durumda, normal dondurmadan daha zengin ve kremalı olacak şekilde işlenen birinci sınıf dondurma, şeker, yağ ve kalorilerde de daha yüksektir.

İlginç bir şekilde, az yağlı veya şekersiz ürünler genellikle daha sağlıklı olarak tanıtılırken, bu seçenekler normal dondurmayla yaklaşık aynı sayıda kalori içerebilir.

Ek olarak, şeker eklenmemiş ürünler genellikle şeker alkolleri gibi tatlandırıcılar barındırır ve bu da bazı kişilerde şişkinlik ve gaz dahil sindirim rahatsızlığına neden olabilir ( 5 ).

Aynı şekilde, çoğu dondurma, 1/2 fincan (65 gram) porsiyon başına sırasıyla Günlük Değerin yaklaşık % 6 ve % 10’unu sağlayan zengin bir fosfor ve kalsiyum kaynağıdır . Her iki mineral de kas fonksiyonu ve iskelet sağlığı için önemlidir ( 6 ).

Ancak bu mineral içeriği, dondurmanın ağır kalori ve şeker yükünü telafi etmez.

ÖZET
Çoğu dondurmanın kalorisi yüksektir ve besin değeri düşükken şeker eklenir. Az yağlı ve şekersiz seçenekler genellikle daha sağlıklı olarak pazarlansa da, yine de yoğun kalorilidir ve çeşitli tatlandırıcılar içerebilir.

Olası dezavantajlar

Çoğu işlenmiş tatlı gibi, dondurmanın akılda tutulması gereken birkaç sağlık sakıncası vardır.

İlave şeker oranı yüksektir.
Dondurmanın şeker yüklü olduğu bir sır değil.

Çoğu çeşit , sadece 1/2 fincan (65 gram) porsiyonda 12–24 gram ilave şeker içerir.

Eklenen şekerleri günlük kalorinizin% 10’unun altında veya 2.000 kalorilik bir diyet için yaklaşık 50 gram şekerle sınırlamanız önerilir ( 7 ) .

Böylece, bir veya iki küçük porsiyon dondurma sizi bu günlük sınıra kolayca itebilir.

Ek olarak, araştırmalar aşırı şeker alımını obezite, kalp hastalığı, diyabet ve karaciğerde yağlanma ( 8, 9 ).

Kalorisi yoğun ve besin değeri düşüktür.

Dondurma kalori yüklüdür, ancak kalsiyum ve fosforun yanı sıra çok az besin içerir ( 10 ).

Ara sıra bir tedavi olarak dondurma yerseniz, besin eksikliği konusunda endişelenmemelisiniz. Bununla birlikte, meyveler, sebzeler veya kepekli tahıllar gibi besleyici yoğun yiyecekleri sıklıkla dondurma ile değiştirirseniz, diyetinizde gerekli vitamin ve mineraller eksik olabilir.

Ayrıca, dondurmanın yüksek kalorili yükü, çok fazla yerseniz kilo alımını artırabilir .

Sağlıksız katkı maddeleri içerebilir

Birçok dondurma yüksek oranda işlenir ve yapay tatlar ve katkı maddeleri gibi bileşenler içerir .

Bazı yapay içerikler ve koruyucular, olumsuz sağlık etkileriyle ilişkilendirilirken, diğerlerinin güvenli olduğu kanıtlanmıştır.

Özellikle, Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), hayvan çalışmalarında kanserle ilişkisi göz önüne alındığında, benzofenon da dahil olmak üzere yedi yapay tatlandırıcıyı yakın zamanda yasakladı. Bu bileşikler, dondurma ve diğer tatlılarda yaygındı ( 11, 12 ).

Ek olarak, işlenmiş dondurmalar düzenli olarak eritrosin ve indigo karmin gibi yapay gıda boyalarını barındırır . FDA tarafından onaylanmalarına rağmen, bazı araştırmalar bu boyaları çocuklarda hiperaktivite ve davranış sorunlarına bağlamaktadır ( 13 ) .

Gıdaları koyulaştırmak ve tekstüre etmek için kullanılan guar sakızı dondurmada da yaygındır. Genellikle güvenli kabul edilir ancak şişkinlik, gaz ve kramplar gibi hafif yan etkilerle ilişkilendirilmiştir ( 14 ) .

Dahası, hayvan ve test tüpünde yapılan araştırmalar, dondurmada benzer şekilde bulunan karragena’nın bağırsak iltihabını artırabileceğini göstermektedir ( 15 ).

ÖZET
Dondurmanın birkaç dezavantajı vardır. Besin değeri düşük, ilave şeker ve kalori bakımından yüksektir ve yapay bileşenler içerebilir.

Sağlıklı bir diyete dondurmayı dahil edebilir misiniz?

Sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak ara sıra tatlı tüketmek kesinlikle kabul edilebilir. Anahtar ölçülü olmaktır.

Aşırı doyurmayı önlemek için, dondurma çubukları veya mini kaplar gibi önceden porsiyonlanmış ürünleri deneyin. Aksi takdirde, porsiyonlarınızı kontrol altında tutmak için büyük kaseler yerine küçük kaseler kullanabilirsiniz .

Az yağlı veya az şekerli çeşitlerin daha sağlıklı görünmesine rağmen, diğer seçeneklerden daha besleyici veya daha düşük kalorili olmadıklarını ve yapay bileşenler içerebileceğini unutmayın. Etiketleri dikkatlice okuyarak sağduyulu davranın.

Ayrıca, her lokmanın tadını çıkarmaya yardımcı olmak için dikkatli yeme alıştırması yapabilirsiniz .

ÖZET
Dondurma dengeli bir diyetin parçası olabilir, ancak porsiyon kontrolü uygulamak ve alımınızı ölçmek önemlidir.

Sağlıklı dondurma için öneriler

Dondurma için alışveriş yaparken, besin ve içerik etiketlerini dikkatlice kontrol edin. Çoğunlukla krema, süt, kakao ve vanilya fasulyesi gibi gerçek malzemelerden yapılan ürünleri seçin .

Mümkünse, az sayıda okunması kolay içeriğe sahip olanları seçerek ağır işlenmiş dondurmalardan kaçının ( 16 ).

Kilonuzu izliyorsanız, daha az şeker içeren ve porsiyon başına 200’den az kalori içeren ürünleri arayın.

Alternatif olarak, evde sadece iki basit malzeme kullanarak düşük kalorili, besleyici yoğun bir dondurma yapmayı deneyin:

  • 2 olgun muz, dondurulmuş, soyulmuş ve doğranmış
  • 4 yemek kaşığı (60 ml) şekersiz badem, hindistan cevizi veya inek sütü

Kremsi bir kıvama ulaşana kadar öğeleri bir blender veya mutfak robotunda sallayın. Gerekirse daha fazla süt ekleyin. Karışımı hemen servis edebilir veya daha koyu bir kıvam için dondurabilirsiniz.

Bu tatlı, normal dondurmadan daha fazla şeker, daha az kalori ve daha fazla besin içerir.

ÖZET
En az düzeyde işlenmiş ve çok az içerik içeren dondurmayı seçmek en iyisidir. Ayrıca basit ve besleyici yoğun olan ev yapımı dondurmaya da gidebilirsiniz.

Dondurma tatlı ve ferahlatıcı bir ikramdır. Bununla birlikte, şeker, kalori ve muhtemelen katkı maddeleri ve yapay maddeler bakımından yüksektir. Dondurma, ara sıra ve ölçülü olarak tüketilirse sağlıklı ve dengeli bir diyetin parçası olabilir.

Muz: Muzun Şaşırtıcı 11 Faydası

 

 

Paylaş.

yazar hakkında