Boğaz Ağrısına Neler İyi Gelir?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Boğaz ağrısı, boğazda ağrı, kaşıntı veya tahriş anlamına gelir. Boğaz ağrısı, boğaz ağrısının birincil semptomudur. Yutmaya çalıştığınızda daha da kötüleşebilir ve yiyecek ve sıvıları yutmakta güçlük çekebilirsiniz.

Boğaz ağrısı doktora gitmek için yeterince ciddi olmasa bile, yine de ağrılıdır ve iyi bir gece uykusu almanızı engelleyebilir. Neyse ki, ağrıyı ve tahrişi hafifletmek için evde şunları kullanabilirsiniz.

Boğaz Ağrısı İçin 12 Doğal Çözüm

1. Bal

Çayla karıştırılan veya tek başına alınan bal, boğaz ağrısı için yaygın bir evde kullanılan ilaçtır. Bir araştırma, balın gece öksürüklerini azaltmada daha etkili olduğunu buldu. Diğer araştırmalar, balın etkili bir yara iyileştirici olduğunu gösteriyor, bu da boğaz ağrılarının iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olabileceği anlamına geliyor.

2. Tuzlu su

Ilık tuzlu suyla gargara yapmak boğaz ağrısını yatıştırmaya ve salgıları parçalamaya yardımcı olabilir. Boğazdaki bakterileri öldürmeye de yardımcı olduğu bilinmektedir. Tam bir bardak ılık suda yarım çay kaşığı tuz içeren bir tuzlu su çözeltisi hazırlayın. Şişliği azaltmak ve boğazı temiz tutmak için gargara yapın. Bu, her üç saatte bir yapılmalıdır.

3. Papatya çayı

Papatya çayı doğal olarak rahatlatıcıdır. Boğaz ağrısını yatıştırmak gibi tıbbi amaçlar için uzun süredir kullanılmaktadır. Genellikle antienflamatuvar, antioksidan ve büzücü özelliklerinden dolayı kullanılır.

Bazı çalışmalar, papatya buharını solumanın boğaz ağrısı da dahil olmak üzere soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Papatya çayı içmek de aynı faydayı sağlayabilir. Ayrıca, vücudunuzun ilk başta boğaz ağrınıza neden olan enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olmak için bağışıklık sistemini uyarabilir.

4. Nane

Nane, nefesi ferahlatma kabiliyetiyle bilinir. Seyreltilmiş nane yağı spreyleri de boğaz ağrısını hafifletebilir. Nane, mukusun incelmesine, boğaz ağrılarının ve öksürüğün yatışmasına yardımcı olan mentol içerir. Nane ayrıca iyileşmeyi teşvik edebilecek anti-enflamatuar, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir.

Esansiyel yağları, zeytinyağı, tatlı badem yağı veya yumuşatılmış hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırmadan asla kullanmayın. Nane yağı için, beş damla uçucu yağ ile seçtiğiniz taşıyıcı yağın bir onsunu  (28 gram) karıştırın. Asla uçucu yağları yutmayın.

5. Karbonat ile gargara

Tuzlu su gargarası daha yaygın olarak kullanılırken, tuzlu suyla karıştırılmış karbonat boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu solüsyonu karıştırmak bakterileri öldürebilir ve maya ve mantarların büyümesini önleyebilir.

ABD Ulusal Kanser Enstitüsü, 1 bardak ılık su, 1/4 çay kaşığı karbonat ve 1/8 çay kaşığı tuz kombinasyonunu gargara yapmayı ve nazikçe karıştırmayı önerir. Faydalı olabilmesi için her üç saatte bir kullanmanızı tavsiye ediyorlar.

6. Çemen otu

Çemen otunun birçok sağlık yararı vardır. Aynı zamanda birçok formu vardır. Çemen otu tohumu yiyebilir, topikal yağı kullanabilir veya çemen otu çayı içebilirsiniz. Çemen otu çayı, boğaz ağrısı için doğal bir tedavi olabilir.

Araştırmalar, çemen otunun iyileştirici gücünü gösteriyor. Ağrıyı hafifletebilir ve tahrişe veya iltihaplanmaya neden olan bakterileri öldürebilir. Çemen otu ayrıca etkili bir antifungaldir (mantar öldürücü).

ABD Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi, hamile kadınların çemen otundan kaçınmasını önermektedir.

7. Hatmi kökü

Hatmi kökü, boğaz ağrısını kaplayan ve yatıştıran mukus benzeri bir madde içerir. Çay yapmak için kuru kökün bir kısmını bir bardak kaynar suya ekleyin. Çayı günde iki ila üç kez yudumlamak boğaz ağrısını hafifletebilir.

Şeker hastaları hatmi kökü almadan önce bir doktorla konuşmalıdır. Bazı hayvan araştırmaları, kan şekeri seviyesinde bir düşüşe neden olabileceğini gösteriyor.

8. Meyan kökü

Meyan kökü, boğaz ağrılarını tedavi etmek için uzun süredir kullanılmaktadır. Son araştırmalar, suyla karıştırıldığında gargara için bir çözüm oluşturmanın etkili olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, ABD Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi’ne göre, hamile ve emziren kadınlar bu ilaçtan kaçınmalıdır.

9. Kaygan karaağaç

Hatmi kökü gibi, kaygan karaağaçta da mukus benzeri bir madde vardır. Su ile karıştırıldığında boğazı kaplayan ve rahatlatan kaygan bir jel oluşturur. Kullanmak için, toz kabuğun üzerine kaynar su dökün, karıştırın ve için. Ayrıca bu kaygan karaağaç pastillerinin yardımcı olduğunu da görebilirsiniz.

Kaygan karaağaç, boğaz ağrısı için geleneksel bir çare, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesine göre, aldığınız diğer ilaçların emilimini azaltabilir.

10. Elma sirkesi

Elma sirkesinin (ACV) birçok  doğal antibakteriyel kullanımı vardır. Çok sayıda çalışma, enfeksiyonlarla mücadelede antimikrobiyal etkilerini göstermektedir. Asidik yapısı nedeniyle boğazdaki mukusun parçalanmasına yardımcı olmak ve bakterilerin yayılmasını önlemek için kullanılabilir.

Boğaz ağrısının geldiğini hissederseniz, 1 ila 2 yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak su ile seyreltin ve gargara yapın. Ardından karışımdan küçük bir yudum alın ve tüm işlemi saatte bir ila iki kez tekrarlayın. Gargara seansları arasında bol su içtiğinizden emin olun.

Hastalığın şiddetine ve ayrıca vücudunuzun sirke duyarlılığına bağlı olarak boğaz ağrılarını tedavi etmek için elma şirkesi kullanmanın birçok farklı yolu vardır. İlk önce doktorunuza veya sağlık uzmanınıza danışmanız en iyisidir.

11. Sarımsak

Sarımsak ayrıca doğal antibakteriyel özelliklere sahiptir. Enfeksiyonlarla mücadele etme yeteneği ile bilinen bir organosülfer bileşiği olan allisin içerir.

Araştırmalar, düzenli olarak sarımsak takviyesi almanın soğuk algınlığı virüsünü önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Diyetinize taze sarımsak eklemek, antimikrobiyal özelliklerini kazanmanın bir yoludur. Büyükannen boğaz ağrısını yatıştırmak için sana bir diş sarımsak emmeni söylemiş olabilir. Sarımsağın pek çok iyileştirici etkisi olduğundan, bunu deneyebilirsiniz, ancak daha sonra dişlerinizi enzimlerden korumak ve nefesinizi iyileştirmek için dişlerinizi fırçalamak isteyebilirsiniz.

12. Arnavut biberi veya acı sos

Genellikle ağrı kesici olarak kullanılan kırmızı biber, ağrı reseptörlerini bloke ettiği bilinen doğal bir bileşik olan kapsaisin içerir.

Bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da, ılık su ve balla karıştırılmış kırmızı biber yutulması, boğaz ağrısında ağrının giderilmesine yardımcı olabilir. İlk yanma hissinin yaygın olduğunu unutmayın. Ağzınızda açık yaralar varsa Cayenne alınmamalıdır. Her ikisi de çok sıcak olabileceğinden, sadece birkaç damla acı sos veya hafif bir tutam kırmızı biber ile başlayın.

Bebekler ve çocuklar için boğaz ağrısı ilaçları

Bebeklerde ve küçük çocuklarda boğaz ağrıları kesinlikle eğlenceli değildir, nadiren kendi başlarına tıbbi bir acil durumun işareti olabilir. Yine de, boğaz ağrılarını tedavi etmek bebekler ve çocuklar için farklı olabilir.

İşte birkaç ipucu ve çözüm:

  • Çocuğunuzun odasına serin bir sis veya nemlendirici ekleyin. Havadaki nem, boğaz ağrısından kaynaklanan ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.
  • Mümkün olduğunca su içmeye teşvik ederek çocukları sulu tutun. Çok fazla narenciye içeren meyve sularından veya buzlu şekerlemelerden kaçının.
  • 5 yaşın altındaki çocuklara sert şeker öksürük damlaları veya boğulma riski oluşturabilecek herhangi bir şey verilmemelidir. 10 yaşın altındaki çocuklara öksürük damlası verirken dikkatli olun.
  • 1 yaşından küçük çocuklara bal vermeyin.

Önleme

Boğaz ağrısını önlemek için, grip veya streptokok boğaz ağrısı gibi bulaşıcı bir hastalığa yakalanmış insanlardan uzak durun. Ellerinizi sık sık yıkayın. Baharatlı veya asitli yiyeceklerden kaçınmaya çalışın ve iltihaplanmaya neden olabilecek kimyasal dumanlardan veya dumandan uzak durun.

Reçetesiz tedaviler

Doğal çareler onu kesmiyorsa, reçetesiz satılan birkaç tedavi seçeneği vardır. Asetaminofen boğaz ağrısında etkili olabileceği gibi küçük çocuklara da verilebilir.

Pastiller veya uyuşturucu spreyler gibi tezgah üstü seçenekler de rahatlama sağlayabilir. Diğer olası boğaz ağrısı yatıştırıcıları arasında doğal boğaz pastillerinde ve öksürük şuruplarında bulacağınız okaliptüs bulunur.

Dikkat

Bitkiler ve besin takviyeleri kalite, paketleme, dozaj veya güvenlik açısından ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından izlenmez. Düzenleme eksikliği, her takviyenin size farklı bir tıbbi doz verebileceği anlamına gelir. Bu ilaçları kullanırken dikkatli olun ve saygın bir kaynaktan satın aldığınızdan emin olun.

Tam iyileşme

Boğaz ağrısı, boğmaca ve difteri gibi bakteriyel enfeksiyonlar, boğaz ağrısının yalnızca küçük bir yüzdesinden sorumludur. Çoğu doktor, yalnızca ateşli boğaz ağrısı gibi şiddetli boğaz ağrısı veya şişmiş bademciklerin boğazı tıkaması gibi durumlarda doktora başvurmanızı önerir.

Bu doğal ilaçlardan bazılarını denemek, daha çabuk daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir ve sizi doktorun muayenehanesine gitmekten kurtarabilir. Kendinizi en iyi şekilde hissetmek için bol miktarda sıvı içtiğinizden ve bol bol dinlendiğinizden emin olun.

Bilimsel Kaynaklar;

 1. Agarwal, A., Gupta, D., Yadav, G., Goyal, P., Singh, PK ve Singh, U. (2009, Temmuz).Postoperatif boğaz ağrısını hafifletmek için meyan kökü gargarasının etkinliğinin bir değerlendirmesi: Prospektif, randomize, tek kör bir çalışma. Anestezi ve Analjezi, 109 (1), 77-81
 2. Al-Snafi, AE (2013).Althaea officinalis ve Althaea rosea’nın farmasötik önemi: Bir inceleme. International Journal of PharmTech Research, 5 (3), 1378-1385
 3. Ankri, S. ve Mirelman, D. (1999, Şubat). Sarımsaktan allisinin antimikrobiyal özellikleri [Özet]. Mikroplar ve Enfeksiyon, 1 (2),
 4. Ben-Arye, E., Dudai, N., Eini, A., Torem, M., Schiff, E. ve Rakover, Y. (2011). Birinci basamakta üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisi: Aromatik bitkiler kullanılarak yapılan randomize bir çalışma [Özet]. Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp, 2011, 690346
 5. Cayenne. (nd)
 6. İlerlemiş kanser için tamamlayıcı ve alternatif tedaviler. (2014, 6 Mart )
 7. Johnston, CS & Gaas, CA (2006, 30 Mayıs). Sirke: Tıbbi kullanımlar ve antiglisemik etki. Medscape Genel Tıp, 8 (2), 61
 8. Josling, P. (2001). Bir sarımsak takviyesi ile soğuk algınlığının önlenmesi: Çift kör, plasebo kontrollü bir araştırma. Terapideki Gelişmeler, 18 (4), 189-193
 9. Jull, AB, Walker, N. ve Deshpande, S. (2013, 28 Şubat). Yaralar için topikal bir tedavi olarak bal. Sistematik İncelemelerin Cochrane Veritabanı, 2
 10. Meyan kökü. (2016, 1 Aralık)
 11. Mayo Clinic Çalışanları. (2014, 12 Aralık). Antibiyotikler: Kötüye kullanım sizi ve başkalarını riske
 12. Mayo Clinic Çalışanları. (2016, 27 Nisan). Boğaz ağrısı: Tedavi
 13. Moradi kor, N., Didarshetaban, MB ve Pour, HRS (2013). Değerli bir tıbbi bitki olarak Çemen otu (trigonella foenum-graecum l.). International Journal of Advanced Biological and Biomedical Research, 1 (8),
 14. Ağız ve boğaz değişiklikleri. (2012, Şubat )
 15. Paul, IM, Beiler, J., McMonagle, A., Shaffer, ML, Duda, L. ve Berlin, CM, Jr. (2007, Aralık). Bal, dekstrometorfanın etkisi ve tedavi olmamasının gece öksürüğü ve öksürük çocuklar ve ebeveynleri için uyku kalitesi üzerine etkisi. Pediatri ve Ergen Tıbbı Arşivleri, 161 (12),
 16. Rakover, Y. Ben-Arye, E. ve Goldstein, LH (2008, Ekim). Bazı aromatik tıbbi bitkilerin uçucu yağları ile solunum rahatsızlıklarının tedavisi [Özet]. Harefuah, 147 (10), 783-788
 17. Schapowal, A., Berger, D., Klein, P. ve Suter, A. (2009, 1 Eylül). Akut boğaz ağrısının tedavisi için ekinezya / adaçayı veya klorheksidin / lidokain: Randomize çift kör bir çalışma. Avrupa Tıbbi Araştırma Dergisi, 14 (9), 406-412
 18. Kaygan karaağaç. (2016, 29 Haziran)
 19. Srivastava, JK, Shankar, E. ve Gupta, S. (2010, 1 Kasım). Papatya: Geçmişin parlak geleceği olan bitkisel bir ilaç. Moleküler Tıp Raporları, 3 (6), 895-901
 20. Steckelberg, JM (2015, 5 Haziran). Tatlım: Etkili bir öksürük ilacı mı?
 21. Wani, SA & Kumar, P. (2016, 27 Ocak). Çemen otu: Nutrasötik özelliklerinin ve çeşitli gıda ürünlerinde kullanımının gözden geçirilmesi.

İsale ne iyi gelir ?

 

 

Paylaş.

yazar hakkında